Półwysep Helski to też Kaszuby

Pierwszym skojarzeniem na hasło „Kaszuby” przychodzi region w południowej Polsce o własnej tradycji i języku. Gwara kaszubska, obok Śląskiej jest jedną najłatwiej rozpoznawalnych dialektów języka polskiego. Kaszubi to rodowici mieszkańcy Pomorza – autochtoni posługujący się etnolektem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, na jakim obszarze można spotkać tych ludzi. W świadomości większości jest to obszar pomorza w okolicy zatoki Gdańskiej. Okazuje się, że Kaszuby są bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Umowny (lub symboliczny) początek Polski ma swoje miejsce właśnie na tym terenie. Mierzeja Helska bo o niej mowa jest położona właśnie na Kaszubach.

Każdy kto spędził urlop w jednej z helskich miejscowości, za pewne widział dwujęzyczne oznaczenia. Wszystkie miejscowości na Półwyspie Helskim to stare kaszubskie osady, a zwłaszcza portowy Hel i rybacka Kuźnica. Rdzenni mieszkańcy tej części kraju posługują się specyficzną odmianą języka kaszubskiego – Nordą, charakterystyczną dla mieszkańców północnego regionu – Pucka i Wejherowa. Przyjeżdżając na urlop w tą cześć wybrzeża warto zwrócić uwagę na ślady kaszubskiej kultury. Wszystkie nazwy miejscowości na Mierzei Helskiej wywodzą się z języka kaszubskiego. Nazwa Hel, pojawiła się w przekazach już w XII wieku, jako kaszubska wieś o nazwie Gellen. Nazwa Jastarni utożsamiana jest z Jastra, co może oznaczać coś jasnego lub Wielkanoc. Z kolei miejscowość Kuźnica, czyli po kaszubsku i niemiecku Kusfeld znaczy dosłownie „miejsce pocałunku”, czyli symboliczne zetknięcie się morza z zatoką. Tylko nazwa Jurata pochodzi od nazwy żmudzkiej bogini. Jak zwykle w przypadku legend rzecz dotyczy wątku miłosnego. Otóż bogini wbrew woli ojca zakochała się w ubogim rybaku, a ten dowiedziawszy się o tym roztrzaskał jej podwodny pałac z bursztynu.

Wypoczywając na pięknych plażach Półwyspu Helskiego warto w wolnej chwili poświęcić trochę uwagi ginącej już kulturze Kaszubów. Bogata oferta noclegowa Kaszub przyciąga do Juraty, Jastarni, Kuźnicy, Chałup czy Helu tysiące turystów. Mają oni do swojej dyspozycji kilometry piaszczystych i szerokich plaż po obu stronach mierzei: od północy otwarte morze Bałtyckie, po drugiej stronie ciepłe wody Zatoki Puckiej. Plaża, słonce i noclegi – Kaszuby mają receptę na przyciągnięcie do siebie turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>