Bursztyn i borowina – Grzybowo

Nie każdy wie, że Grzybowo to nie tylko miejscowość turystyczna. Oczywiście, mamy tutaj bogatą bazę noclegową (klik>> meteor-turystyka.pl/noclegi,grzybowo,0.html). Liczne prywatne kwatery oferują swoje noclegi. Grzybowo jest najczęściej odwiedzane ze względu na swój walor wypoczynkowy. Znajdziemy tutaj przepiękną i czystą plażę – oczywiście z bezpośrednim dostępem do Morza Bałtyckiego, gdzie możemy pooddychać czystym powietrzem.

Nie każdy wie, że na grzybowskiej plaży znaleźć można skarby. Te skarby nazywane są inaczej „złotem Bałtyku”, a  w dawnej Polsce określało się je jako jantar. Mowa oczywiście o bursztynie. W Grzybowie możemy liczyć nawet na znalezienie tak zwanych inkluzji. Są to owady, kawałki roślin lub nasion zatopione w żywicznej masie. Nie są to jednak najłatwiejsze do znalezienia okazy. Aby na nie trafić, trzeba być niezwykle spostrzegawczym oraz mieć po prostu spore szczęście. Bursztyny (klik>> wikipedia.org/wiki/Bursztyn_ba%C5%82tycki) na plaży najłatwiej znaleźć po jesiennych i zimowych sztormach. Są one wyrzucane przez morze wraz z glonami, wodorostami oraz skorupkami małży. Najłatwiej je znaleźć śledząc mewy szukające pokarmu.

Do dziś nie wiemy dokładnie, skąd bierze się bursztyn. Najnowsze badania naukowe utrzymują, że bursztyn wcale nie powstaje w Bałtyku oraz najprawdopodobniej wcale nie z żywicy drzew iglastych, jak kiedyś uważano. Przypuszczalnie powstał on w środku lądu, a dopiero dzięki ruchom kolejnych lodowców dostał się do morza.

Będąc w Grzybowie, warto też poznać historię tej miejscowości. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z ksiąg miejskich z 1320 i 1323 roku. Mowa tam o bliżej nieokreślonej wiosce należącej do rycerza Arnolda de Gribowe, położonej niedaleko Kołobrzegu. Przypuszcza się jednak, że ta forma wsi uległa zagładzie. Odbudowano ją dopiero pięć wieków później, głównie ze względu na eksploatację torfu. Służył on wtedy głównie jako opał, nawóz do użyźniania gleby oraz podściółka dla zwierząt domowych. Lecznicze właściwości borowiny zaczęto wykorzystywać dopiero pod koniec XIX wieku – i tak pozostało już do dzisiaj. Wydobycie torfu miało wielkie znaczenie dla rozwoju wioski – w ciągu pierwszych 60 lat wieś zamieszkiwało ponad 500 osób. Gdy eksploatacja torfu się zmniejszyła na początku XX wieku – ilość mieszkańców zmalała do 342 w 1939 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>