Wały Chrobrego, czyli Tarasy Hakena

Szczecin to nowoczesna i historyczna stolica województwa zachodniopomorskiego. Szczecin był od zawsze miastem otwartym na świat, od wieków w mieście krzyżowały się ważne trasy tranzytowe z całej Europy. Wały Chrobrego otaczające dawny, historyczny Szczecin są jednym z najpiękniejszych miejsc, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Urok tego miejsca doceniają również Europejczycy. Tarasy Hakena, bo taka jest historyczna nazwa tego miejsca, każdego roku odwiedza coraz więcej turystów z Polski, jak i zagranicy. W sezonie letnim tutaj zlokalizowane są najciekawsze kilkudniowe imprezy plenerowe w mieście, jak np. Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic. Wakacje to czas, kiedy planując wizytę tu warto wcześniej pomyśleć o dogodnym noclegu. Oferta noclegowa Szczecina jest obecnie bardzo zróżnicowana – zarówno cenowo, jak i pod względem standardu usług.

Krótki rys historyczny. Wały Chrobrego to szczecińskie tarasy widokowe o długości 500 metrów, zlokalizowane na wysokości 19 metrów, nad brzegiem Odry. Ich obecna nazwa jest nadana w wyniku ideologicznej propagandy po II wojnie, kiedy to dowodzono, że Szczecin "powrócił do macierzy", czyli znów stał się polskim miastem. Bolesław I Chrobry był królem, któremu w historii najdłużej udało się zachować pod swoimi rządami Szczecin, stąd nowa nazwa tego miejsca. Jednak historia wałów sięga jeszcze XIX w., kiedy to w roku 1873 została wyburzona XVIII-wieczna fortyfikacja miejska. Na jej miejscu, dzięki zaangażowaniu ówczesnego burmistrza Hermana Hakena, powstał szeroki bulwar spacerowy, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście i w docenieniu zasług jego twórcy nazwany został Tarasami Hakena. Stąd podziwiać można panoramę Odry i Szczecina. W tym miejscu zlokalizowane są również  najbardziej reprezentacyjne szczecińskie budynki – jest to Wyższa Szkoła Morska, Gmach Muzeum Narodowego i Teatru Współczesnego oraz Gmach Urzędu Wojewódzkiego. Atrakcją dawnych szczecińskich fortyfikacji są nie tylko piękne widoki na miasto i okolicę, lecz także udostępnione w muzeum eksponaty, pokazujące z innej strony historię miasta i regionu. Warto także skorzystać z okazji i odwiedzić szczeciński Teatr Współczesny, gdzie prezentowane są doskonałe sztuki komediowe i dramatyczne. Dzięki urokliwym widokom i interesującej architekturze oraz licznym imprezom miejsce to co roku jest głównym celem przybywających do Szczecina turystów.

2 comments

  1. Pan Tomek pisze:

    Kawał historii, miejsce, do którego z pewnością należy się udać będąc w tych rejonach!

  2. lena pisze:

    fajne miejsce, ładne widoki i blisko dworca pkp, można się wybrać czekając na pociąg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>