Uroki bieszczadzkich miejscowości – Solina

Bieszczady są najdalej wysuniętym na południowy wschód zakątkiem kraju. Wojna i jej następstwa sprawiły, ze wiele wiosek zniknęło z mapy. Niegdyś gęsto zaludnione tereny stały się dzikie i bezludne. W latach 50. zaczęło tu na nowo rozwijać się życie. Obecnie największą atrakcję regionu stanowią bieszczadzkie zapory wodne. W znacznej mierze ich powstanie przyczyniło się do rozwoju ruchu turystycznego na tych terenach. Najbardziej popularną i znaną chyba wszystkim gminą jest Solina. Mimo, że jest to największa na Podkarpaciu gmina, bo liczy prawie 10 tysięcy miejsc noclegowych i tak w sezonie letnim bez wcześniejszej rezerwacji ciężko znaleźć wolny pokój, dlatego warto za pomocą np. ➨strony Meteor dokonać rezerwacji już dziś.

Jezioro Solińskie powstało przez spiętrzenie górnego Sanu i Solinki zaporą betonową, o wysokości 82 metrów. Obecnie jest to największy sztuczny zbiornik w Polsce. Zalew Soliński to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych. Na wodach jeziora co roku organizowane są przeróżne zawody żeglarskie. Nad Jeziorem Solińskim położona jest również uzdrowiskowa miejscowość Polańczyk. Dzięki wodom zalewu powstał tam specyficzny mikroklimat co dało początek lecznictwu uzdrowiskowemu. W leczeniu wykorzystuje się również wody mineralne, zarówno do picia jak i do kąpieli. Polańczyk jest jednym z większych podkarpackich uzdrowisk. Cała baza sanatoryjno–wypoczynkowa znajduje się na przepięknym półwyspie, wcinającym się głęboko w wody solińskiego akwenu. Leczone tutaj są choroby ortopedyczne, reumatyczne, choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, a także kardiologiczne i cukrzyca.

Na terenie Soliny organizowane są imprezy specjalnie skierowane do turystów i wczasowiczów, np.: Solińskie Lato, Dni Gminy Solina, Turniej Wsi Gminy Solina, KSU, a także festyny, konkursy piosenek i festiwale. Całe Bieszczady pełne są cerkwi i przydrożnych kapliczek. W Polańczyku możemy zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Ciekawą propozycją jest pokonanie trasy turystycznej szlakiem cerkwi. Gmina zaliczana jest do terenów górskich, dostępne są tutaj różnorodne formy wypoczynku: np. wycieczki górskie, rowerowe, samochodowe Małą i Dużą Obwodnicą Bieszczadzką. Możliwe jest w ten sposób zwiedzanie pięknych i dzikich terenów, zabytków budownictwa sakralnego i ludowego. Wszystkie bieszczadzkie miejscowości połączone są ze sobą znakowanymi szlakami pieszymi, spacerowymi i rowerowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>