Przeprawa promem – Mikoszewo

Bieszczadzka miejscowość Solina [Solina➪Info➪Blog] zauroczyła nas swoim spokojem i pięknem. Faktycznie w Bieszczadach można odnaleźć ciszę i spokój, ale czy np. nad morzem również znajdują się miejscowości, w których można odnaleźć ciszę i spokój? Oczywiście, że tak.

Jeszcze w XIX wieku w Mikoszewie, u ujścia Wisły wykonany został sztuczny przekop. Ciekawym faktem jest to, że od dnia otwarcia przekopu aż do dziś, nie powstał tutaj żaden most i ma to swoje uzasadnienie – obecne położenie wykopanego dawno temu przekopu różni się od poprzedniego o około 2 km – Wisła cały czas nanosi na wybrzeża nowy materiał, w związku z czym odnotowuje się stały wzrost powierzchni naszego kraju. Obowiązuje tutaj przeprawa promowa z Mikoszewa do Świbna, ale tylko w okresie letnim. Zimą ani w przypadku powodzi prom nie kursuje. Przekop Wisły jest stałą loterią dla sterników – nigdy nie wiedzą czy wpływając do rzeki nie utkną na naniesionym przez wodę materiale, czyli na mieliźnie. Możliwa w tym miejscu przeprawa promowa skraca drogę do Gdańska – możliwy jest jeszcze przejazd mostem w Kiezmarku.

Prom noszący nazwę „Świbno” jest prowadzony przez linę, której końce zamocowane są po obu stronach Wisły – jest to więc prom linowy. Obecnie nie ma większego tego typu obiektu na Wiśle. Prom może przewieźć ponad sto ton obciążenia – można na niego wjechać na przykład samochodem, traktorem a nawet autokarem czy samochodem ciężarowym. Dla osób przyjezdnych przeprawa promem jest ogromną atrakcją turystyczną i wielu turystów odwiedzających Mikoszewo lub znajdujących się po drugiej stronie rzeki Świbno [Świbno➪ Info➪ Strona] korzysta z promu tylko dlatego, żeby móc podziwiać malownicze krajobrazy.

Baza noclegowa Mikoszewa [Mikoszewo➪Noclegi➪Meteor] to idealne miejsca na odpoczynek ze względu na to, że okolica jest cicha i spokojna, a takie atrakcje jak chociażby przeprawa promem potęgują atrakcyjność okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>