Łódź – przemysł na skalę świata

XIX wiek był okresem prężnego rozwoju Łodzi. Zjeżdżali się tu zarówno biedni, jak i bogaci, aby odnaleźć swoją „Ziemię Obiecaną“. I niektórzy znaleźli – potężne rodziny fabrykantów stworzyły właśnie tu przemysłową potęgę, której ślady możemy zobaczyć jeszcze dziś. Na początek warto wybrać się na Pałac Izraela Poznańskiego, który znajduje się na ulicy Ogrodowej. Choć już z zewnątrz jest to imponująca budowla, pięknie oświetlona w nocy, warto zajrzeć również do środka – dzisiaj bowiem mieści się tam Muzeum Miasta. Zwiedzimy wtedy piękne gabinety, pomieszczenia mieszkalne oraz oczywiście salę lustrzaną. Co więcej – w środku znajdują się wystawy stałe, poświęcone wybitnym łodzianom, Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina oraz malarstwo artystów żydowskich. Warto jeszcze dodać, że zaraz za pałacem znajduje się Manufaktura – dawna fabryka przerobiona na centrum handlowo-rozrywkowe. Znajdziemy tam nie tylko sklepy z odzieżą, butami czy kosmetykami, lecz również restauracje, puby, kluby. Ponadto znajduje się tam muzeum, teatr, centrum sportu oraz miejsce do grania w bilard, lasery i wiele innych gier. Znajduje się tam również hotel także będący dawniej fabryką.

Po drugiej stronie ulicy Ogrodowej znajdują się niepowtarzalne, do dziś zamieszkiwane domy wybudowane specjalnie dla pracowników fabryki. Nieco dalej znajdziemy również Stary Cmentarz, w którym obok wielu ciekawych nagrobków znajdują się grobowce i mauzolea innych łódzkich fabrykantów. Kolejnym punktem na szlaku jest Biała Fabryka, w której dzisiaj znajduje się Muzeum Włókiennictwa. Tam mamy szansę zobaczyć, jak dawne maszyny wyglądały, usłyszeć je. Ponadto znajdują się tam wystawy tkanin artystycznych. Oprócz tego zwiedzić możemy skansen.

Chcąc poznać łódzkie fabryki nie sposób nie iść na dzielnicę zwaną „Księży Młyn“. Znajdują się tam praktycznie zupełnie zachowane dawne budynki, przeznaczone dla pracowników. Stoi tam też jedyny w swoim rodzaju pałacyk, znany szerzej jako rezydencja na Księżym Młynie albo Willa Edwarda Herbsta. Podziwiając wspaniałe jej wnętrza można poczuć ducha minionej epoki. A na koniec pełnego zwiedzania dnia warto wybrać się „na offa“. Jest to pewne miejsce na ulicy Piotrkowskiej, gdzie znajdziemy niepowtarzalny klimat. To dawne kamienice i magazyny przekształcone na przeróżne restauracje, kluby i puby. Warto jednak nadmienić, że to nie wszystko, co ma do zaoferowania Łódź – proponujemy zatem zostać tu trochę dłużej. Z noclegiem nie będziemy mieć żadnego problemu. Możliwości noclegowe (Łódź) w tym ogromnym mieście są tak rozwinięte, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>