Litmanowa a Piwniczna-Zdrój

Z uzdrowiskowego Augustowa przenosimy się do kolejnej pełnej w walory zdrowotne miejscowości. Polacy to naród wyjątkowo religijny, o czym świadczą liczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Wiele osób podczas swojego urlopu pragnie połączyć regenerację ciała z odnowieniem duchowym. I właśnie oni powinni się udać do Litmanowej blisko miejscowości Piwniczna-Zdrój. Co prawda greckokatolickie sanktuarium maryjne w miejscowości Litmanowa znajduje się aż na Słowacji, jednakże dzięki temu, iż nasi sąsiedzi weszli do Unii Europejskiej razem z nami, podróżowanie stało się niezwykle proste.

Wynajmując noclegi w Piwnicznej, uroczej miejscowości, można wyskoczyć na jednodniową wycieczkę do sanktuarium, które stało się jednym z najliczniej odwiedzanych w północnej Słowacji. Oczywiście tam również baza noclegowa jest niezwykle rozwinięta, jednak tak naprawdę niewielka miejscowość nie ma tylu atrakcji co polska Piwniczna, więc nie opłaca się tam zostać na dłużej. Teraz na pewno padnie pytanie, dlaczego właśnie tam przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata? Otóż na tutejszej polanie, dokładniej grzbiecie Eliaszówki ponad dwadzieścia sześć lat temu w szałasie Matka Boska objawiła się dwunastoletniej Ivetce Korcakovej i trzynastoletniej Katkce Ceselkovej. Dziewczynki trafiły do miejsca, chroniąc się przed burzą, gdzie zaczęły się mocno modlić, siedząc na ławeczce. Chwilę później obok nich usiadła sama Matka Boska i zaczęła z nimi rozmowę, którą kontynuowała przez następne pięć lat (zawsze w niedzielę po pierwszym piątku miesiąca).

Ludzie na Słowacji szybko dowiedzieli się o cudach, dlatego też niedługo potem na polanę Zvír zaczęli przybywać pielgrzymi. Obecnie stoi tu kościół z ławkami dla pielgrzymów, postawionymi na zewnątrz. Dodatkowo niedaleko budynku znajduje się źródło wody o właściwościach oczyszczająco-uzdrawiających. Obecnie źródło jest obudowane i ma krany, dzięki czemu każdy pielgrzym nalać sobie tyle wody, ile tylko chce. Efekty wypicia wody są jednak związane z żarliwą modlitwą w danej intencji.

Sanktuarium maryjne w Litmanowej znajduje się na Słowacji, jednakże w bardzo bliskiej odległości od miejscowości Piwniczna-Zdrój, dlatego wiele osób będąc w polskim mieście, postanawia odwiedzić otoczone kultem miejsce. Będąc tam, można zapoznać się zarówno z cudowną historią nawiedzeń Maryi, jak i napić się wody, która może uzdrowić, jeżeli tylko tego pragniemy i jesteśmy w stanie modlić się w tej intencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>