Historyczne ciekawostki Konina

Są niekiedy miasta, które na pierwszy rzut oka niepozorne, są przy bliższym poznaniu i kilkudniowym pobycie naprawdę ciekawe, intrygujące i warte uwagi. Czasami właśnie, aby dobrze je poznać, miasto 3-4 dni, bo w pierwszy dzień, kiedy dojedziemy zmęczeni nasza percepcja co do widoków będzie niewłaściwa. Tego typu miastem może być Konin. Jest to właśnie typ bardzo niepozornego miejsca. Warto zdecydować się na nocleg [więcej tu: Meteor]. Jednak przy bliższym poznaniu miasto to zyskuje bardzo wiele i często turyści tu wracają. Bez względu na porę roku czy na to co mają zamiar robić.

Konin leży w centrum Polski nad Wartą – jedną z najbardziej malowniczych polskich rzek, która niejako przecina miasto na pół, tworząc granicę między północną a południową częścią. Jest średniej wielkości, ma około 80 tysięcy mieszkańców. Z racji położenia w centrum kraju jest doskonale skomunikowane: przebiega tu autostrada A2 z Warszawy do Poznania, a także droga krajowa nr 25 Bydgoszcz-Kalisz. Jak widać więc, do miasta można szybko i łatwo dojechać z każdego zakątka kraju. To kolejny plus Konina. Kolejnym jest położenie. Większość osiedli okala Warta, dlatego z niemal każdego balkonu w mieście rozciągają się piękne widoki na rozlewiska. Co też jednak sprzyja regularnym podtopieniom, jednak na szczęście wielkie powodzie miasto omijają.

Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem jest kamienny słup romański. Zbudowany kilka tysięcy lat temu. Miał oznaczać dokładnie połowę drogi między ważnym wtedy Kaliszem a Kruszwicą, gdzie urzędował słynny król Popiel [więcej tu: wikipedia]. Słup ten uważany jest za najstarszy polski znak drogowy. Jak widać więc, miasto jest historyczne, tu się tworzyła polska historia. Może ma mniejsze znaczenie niż kiedyś i nie jest tak ważne, co jednak nie zmienia faktu, że nie wypada go nie znać. To miasto jest legendarne pod względem historycznym. To fakt niezaprzeczalny. Trzeba i wypada je zobaczyć. Nawet kosztem poświęcenia weekendu czy wolnego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>