Cmentarz wojenny w Uhercach Mineralnych

Miejsc takich jak to jest na naszych mapach wiele. Niestety nie powinniśmy się w żaden sposób cieszyć, że je mamy. Mowa tutaj o cmentarzach, w których chowano poległych żołnierzy z czasów wojen światowych. Jako że braliśmy udział w obu tych starciach, znajdują się w naszej ojczyźnie zbiorowe mogiły osób, które walczyły o nasz kraj. To smutne, że oni walczyli za nas, a my nie możemy dać im chociaż godnego pochówku. Nie jest to jednak do końca nasza wina — nie było wtedy czasu na to, aby odprawiać każdemu pogrzeb, bo zmarłych było tak wielu. Niestety nie udało nam się do tej pory zidentyfikować, kto tak naprawdę leży na cmentarzach wojskowych z tamtych lat. Mimo wszystko powinniśmy dbać o te miejsca. Nie wolno nam o nich zapomnieć, ponieważ gdyby nie osoby, które na nich leżą, nas też by nie było. Z tego powodu, będąc nawet na wakacjach, powinniśmy zaglądać do takich miejsc. Możemy zapalić lampkę czy po prostu pomodlić się za tych wszystkich ludzi.

Miejscem, które powinniśmy odwiedzić, będąc w Bieszczadach, jest cmentarz wojenny z czasów pierwszej wojny światowej. Znajduje się on w Uhercach Mineralnych, wokół których toczyły się wtedy walki. Aktualnie znajduje się tutaj siedemnaście bezimiennych mogił, w których leżą łącznie setki ciał. Na szczęście jakiś czas temu teren cmentarza został wyremontowany, więc w ciągu kilku następnych lat nie popadnie on w ruinę. Niestety nie jest znana liczba leżących tutaj żołnierzy, ponieważ nie zdecydowano się na to, aby poddać to miejsce dokładnej ekspertyzie. Uznano, że zmarłym choć po śmierci należy się spokój.

Wybierając się w to miejsce, powinniśmy zadbać również o zakwaterowanie. Nawet w sezonie powinniśmy bez większych problemów znaleźć pokój, w którymś z pensjonatów. Na szczęście Uherce Mineralne posiadają rozbudowaną bazę noclegową, która zadowoli każdego, kto odwiedzi to miejsce. Zaplecze noclegowe miejscowości składa się z licznych hosteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy popularnych ostatnio agroturystyk. Każdy turysta na pewno będzie w stanie wybrać miejsce do spania, które spełni wszystkie jego oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>