Babia Góra – atrakcje w Zawoji

Zawoja to wieś położona na stokach Beskidu Żywieckiego i Beskidu Makowskiego, u podnóża Babiej Góry. Jest to jedna z najdłuższych wsi w Polsce, gdyż jej zabudowania ciągną się przez około 18 km. Jest to również wieś bardzo dużo, liczy około 6,5 tysiąca mieszkańców, w jej obrębie wydzielonych jest aż 6 sołectw, ponadto w jej skład wchodzi 170 nazwanych przysiółków, 15 nazwanych części wioski i 2 osady. Jednakże to nie zabudowa miejscowości, ale jej piękne położenie, jest tym co od lat przyciąga tu turystów. Główną atrakcją jest oczywiście Babia Góra. Baza wypoczynkowa (Zawoja noclegi – http://meteor-turystyka.pl) zachęca do spędzenia kilku dni w tej malowniczej okolicy.

Babia Góra, czy też jak z niemieckiego brzmi jej nazwa Diabelski Szczyt, to masyw górski w Beskidzie Żywieckim (Beskid Żywiecki-http://wikipedia.org), a dokładniej w Paśmie Babiogórskich. Jej najwyższym szczytem jest Diablak, wznoszący się na wysokość 1725 m n.p.m., który też często nazywany jest Babią Górą. Jest on zaliczany do Korony Gór Polski, gdyż jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich.

Nazwa Babia Góra według ludowych legend pochodzi od baby-olbrzymki, która to przed swoją chałupę miała znieść kupę kamieni, które utworzyły masyw. Według innej legendy, góra to narzeczona zbójnika, która skamieniała z rozpaczy, gdy zabito jej ukochanego. Jeszcze inna legenda mówi o brankach, które zbójnicy ukrywali w jaskiniach znajdujących się u stóp masywu. Babia Góra ma także kilka innych nazw: w XIX wieku nazywano ją na przykład Królową Beskidów (ze względu na jej wysokość), Matką Niepogód lub Kapryśnicą (to ze względu na to, że pogoda potrafi się tu zmienić w parę minut), natomiast dziś mieszkańcy Orawy często używają nazwy Orawska Święta Góra.

Masyw Babiej Góry jest miejscem, gdzie występują rzadkie gatunki, jak na przykład: turzyca pchla, okrzyn jeleni, tojad morawski, rogownica alpejska. Oczywiście walorów przyrodniczych jest znacznie więcej, czego najlepszym dowodem jest fakt, że w roku 1954 utworzono Babiogórski Park Narodowy, który swym obszarem objął opisywany masyw. Dodatkowo w roku 1977 BPN został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Siedziba parku znajduje się w Zawoi, tu też znajduje się Ośrodek Edukacyjny BPN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>